Firma Murata, której jesteśmy przedstawicielem, wykorzystując kilka spośród opracowanych przez siebie czujników oraz komponenty wynalezione dla bardzo profesjonalnych funkcji, zaprojektowała urządzenie, które nazwała Murata Boy (http://www.murataboy.com). Zaprojektowano je, aby zademonstrować umiejętności pracowników firmy Murata, którzy zawodowo zajmują się projektowaniem i budowaniem automatów produkcyjnych w fabrykach na całym świecie. Jest ono również przykładem zastosowania technologii firmy Murata.
Co go napędza?
Sercem Murata Boy jest wielozadaniowy moduł komunikacyjny (MTC) zaprojektowany przez MTC Solutions Co. (joint venture Superwave Corp. i Murata Manufacturing), pozwalający na kierowanie robotem z komputera PC. Jest to niedrogi, wygodny i niezawodny system bezpieczeństwa dostosowany do współczesnych czasów, w których istotne znaczenie ma zarządzanie informacjami. W każdym kluczowym urządzeniu robota umieszczony jest wielozadaniowy moduł, zapewniając możliwość prowadzenia ciągłego, dwustronnego procesu uwierzytelniania. To jest przyszłość zdalnych systemów kontroli bezpieczeństwa.
Moduł kluczowy odpowiada za uwierzytelnianie, zaś moduł docelowy w kontrolowanym urządzeniu umożliwia/ogranicza dostęp. Gdy moduły są zbyt oddalone od siebie, co uniemożliwia wzajemne uwierzytelnienie (wysyłanie/odbieranie), moduł docelowy ogranicza działalnie i do modułu kluczowego wysyłany jest sygnał alarmowy. W przeciwieństwie do systemów, które dla zapewnienia bezpieczeństwa wymagają wprowadzania informacji przez operatora, ciągłe uwierzytelnianie nie wymaga żadnego działania ze strony użytkownika. Moduły kluczowe i docelowe mogą być łączone w dowolne kombinacje.
Dlaczego trzyma się prosto?
Nowoczesne samoloty pasażerskie, przy całym swoim zaawansowaniu technologicznym, wciąż wykorzystują żyroskopy z obrotową masą, podobne do tego wynalezionego w 1852 roku przez Faucault’a. Co ciekawe, używa go również Murata Boy gdy stoi bez ruchu. Jednak gdy zaczyna się poruszać, korzysta już z bardziej zaawansowanej technologii w postaci wbudowanych piezoelektrycznych wibrujących żyroskopów Gyrostar® naszej produkcji.
Są to kątowe czujniki prędkości Murata ENC-03M, które przekazują mu informacje o jego aktualnej pozycji w trakcie odwracania się. Wykorzystują one zjawisko tzw. siły Coriolisa wytwarzanej gdy wibratorowi nadawana jest prędkość kątowa obrotowa.
Ich waga wynosi jedynie 0,4 g, wysokość poniżej 3 mm i są one umieszczone na powierzchni o wymiarach 12,2 mm x 7,0 mm. Zalecane jest lutowanie rozpływowe i mogą one być mocowane na maszynie.
W jaki sposób „widzi”?
Murata Boy ma na piersi parę „oczu” (ultradźwiękowe czujniki Murata MA40). Prawe oko emituje falę 40 kH, zaś lewe oko odbiera jej odbicie. Czas, który upłynął pomiędzy transmisją i odbiorem informuje robota o odległości od obiektu. W ten sam sposób, przy pomocy tego samego czujnika, działa tylny alarm ostrzegawczy.
W jaki sposób pokonuje nierówne nawierzchnie?
Murata Boy jest wyposażony w czujnik wstrząsów PKGS, który pozwala mu na wykrywanie stopnia nierówności powierzchni i pomaga w uzyskaniu stabilności w czasie powolnego poruszania się. Jest to dwuterminalowe urządzenie o wysokiej czułości i dużej trwałości, wykrywające przyspieszenie i wstrząsy oraz wyprowadzające sygnał elektryczny. Urządzenie obsługuje różne funkcje dzięki wielu pochylonym osiom podstawowym. Standardowe zastosowania obejmują m.in. pakowanie rolek i taśm. Czujniki mogą być lutowane rozpływowo i są umieszczone na powierzchni o wymiarach 6,4 mm na 2,8 mm.
Czujniki te są wykorzystywane do ochrony twardych dysków w delikatnych urządzeniach, np. laptopach. Świetnie nadają się również do kontrolowania ruchu w aparatach cyfrowych z pamięcią dyskową oraz praktycznie do wszystkich innych zastosowań wymagających wykrywania przyspieszenia.